Produkcja: 1977-1978
Premiera: 5 grudzień 1979
I.
„Obecność”
Alicja Stefczyk, absolwentka Politechniki Warszawskiej, wbrew swojemu chłopakowi i znajomym decyduje się wyjechać do małego miasteczka, by tam podjąć pracę w zakładzie przemysłowym. Witający ją na dworcu inżynier Marek Lipski będzie się nią opiekował w czasie stażu. Teraz odwozi dziewczynę do przydzielonego przez zakład mieszkania. Alicja, pozostawszy sama, zaczyna odkrywać ślady pobytu poprzedniego właściciela. Kilkakrotnie ktoś pyta telefonicznie o jakiegoś Pilarskiego. Zaniepokojona i zaintrygowana dziewczyna dowiaduje się od sąsiadki, że Pilarski, pracownik zakładu, do którego przyjechała, społecznik, człowiek szlachetny i uczynny, zmarł nagle przed kilkoma dniami na zawał serca. Alicja odkrywa coraz to nowe przedmioty należące do Pilarskiego. Niespodziewanie zjawia się przyjaciel zmarłego - jest wstrząśnięty wiadomością o zgonie Pilarskiego. Przerażona Alicja ma ochotę uciec z mieszkania, gdzie obecność zmarłego staje się coraz bardziej natrętna…
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Alicja Stefczyk
Marek Lipski
Robert, chłopak Alicji
kochanka Pilarskiego
Pszennikowa, żona rannego robotnika
sąsiad Gienek
sąsiadka
leśnik, przyjaciel Pilarskiego
przyjaciel Alicji; nie występuje w czołówce
i inni
II.
„Wielki podryw”
Sylwik jest nieśmiałym, wrażliwym chłopakiem, nie ma dziewczyny, za to mnóstwo kłopotów z nawiązywaniem znajomości. Koledzy postanawiają mu "pomóc". Zabierają go do dyskoteki - poznana tam dziewczyna zgadza się spędzić z Sylwikiem noc za cenę magnetofonu - chłopak pracuje bowiem w Zakładach im. Kasprzaka. Sylwik rezygnuje jednak z przygody. Koledzy mają więc inny pomysł: na Uniwersytecie Warszawskim zostaną wkrótce ogłoszone wyniki egzaminów wstępnych. Wśród zgromadzonych tam tłumów dziewcząt na pewno znajdzie się chociaż jedna, która da się "poderwać". Sylwik decyduje się więc na "wielki podryw" i starannie się doń przygotowuje. W stacji krwiodawstwa oddaje honorowo krew, otrzymuje zaświadczenie, uprawniające do nieobecności w pracy i wyrusza na Uniwersytet. Przed tablicą gdzie wywieszono listy z wynikami egzaminów spostrzega płaczącą spazmatycznie dziewczynę, podąża za nią. Udaremnia samobójczy skok z dwunastego piętra niewykończonego wieżowca, potem w ostatniej chwili odciąga ją na dworcu od pędzącego pociągu, wreszcie udaje mu się zaprosić ją do wcześniej wypożyczonego mieszkania…
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Gośka
Sylwik
pijaczek awanturujący się z Sylwikiem; w czołówce imię: Jerzy
kierowca podwożący Sylwika
dziadek Sylwika
Mariola, znajoma Mundiego
Mundi, kolega Sylwika
kolega Sylwika; w czołówce imię: Grzegorz
mężczyzna tańczący z Sylwikiem na kursie tańca; nie występuje w czołówce
inzynier w fabryce; nie występuje w czołówce
babcia klozetowa; nie występuje w czołówce
mężczyzna w restauracji; nie występuje w czołówce
i inni
Notatki:
W czołówce podano błędny rok produkcji (MCMLXXVII), gdyż film pierwotnie miał być ukończony w 1977 roku i wtedy też wykonano jego czołówkę. Pomimo, że montaż filmu do jego ostatecznej wersji trwał jeszcze w pierwszej połowie 1978 roku, czołówka nie została już uaktualniona.
Wikipedia (polski)
201206
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz