Z punktu widzenia nocnego portiera (1978)

Portret fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny, człowieka o niemalże faszystowskich poglądach, który pragnie totalnej kontroli.

Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Zakładowy wartownik z tego filmu to służbista, miłośnik kontrolowania i zwolennik publicznych egzekucji.

Pasją portiera jest nękanie innych – młodych par wieczorem w parku, wagarowiczów wychodzących z kina, wędkarzy, którzy zapomnieli zabrać z domu zezwolenie na połów (lub też w ogóle go nie posiadają), pracowników, którzy nie odbili w pośpiechu karty przy wejściu do zakładu. Ta pasja do nękania innych trafnie charakteryzuje bohatera na tle jego czasów, gdy powszechne były najścia, rewizje i pobicia ludzi opozycji dokonywane z inspiracji i przy udziale funkcjonariuszy służb specjalnych. Kieślowski nagrał monolog wartownika na taśmie magnetofonowej, by poszukać w jego wypowiedziach inspiracji do zaaranżowania konkretnych scen. Posługiwał się podczas realizacji obserwacją, inscenizacją i prowokacją. Dla potrzeb filmu zakupiono owczarka niemieckiego, którego w filmie bohater tresuje. Reżyser do końca życia nie zgadzał się na emisję filmu w telewizji uważając, że mogłaby ona wyrządzić krzywdę bohaterowi. Uważał, że film, który w momencie powstania piętnował pewne negatywne zjawisko społeczne, po latach mógł obrócić się przeciwko człowiekowi, który w nim wystąpił.
(opis autorstwa Mikołaja Jazdona pochodzi z książeczki dołączonej do wydawnictwa Polska Szkoła Dokumentu | Krzysztof Kieślowski)





Inne tytuły: "From a Night Porter's Point of View", "El punto de vista del vigilante nocturno", "Le point de vue du gardien de nuit", "Az éjszakai portás szemével", "Yövartijan näkökulmasta", "Der Standpunkt eines Nachtwächters", «С точки зрения ночного сторожа»,
Produkcja: 1977-1978 (zobacz Notatki)
Premiera: 1979 (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Krakowie - brak dokładnej daty premiery; festiwal odbywał się w czerwcu)

Reżyseria:
w napisach określenie funkcji: Realizacja


Muzyka:
muzyka z filmu "Bilans kwartalny"


Obsada:
w roli własnej (jako tytułowy portier); nie występuje w napisach

i inni


Notatki:
Do końca życia Kieślowski nie wyraził zgody na emisję filmu w telewizji polskiej twierdząc, że byłoby to szkodliwe dla osoby bohatera jego filmu… Marian Osuch wystąpił także w innych filmach: ponownie w roli własnej jako portier w kolejnym filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Amator” (1979), oraz w roli strażnika w filmie telewizyjnym Krzysztofa Nowaka „Lęk przestrzeni” (1980).
Film jest często opisywany jako wyprodukowany w 1977 roku i najprawdopodobniej w tymże roku nakręcono materiał zdjęciowy. Jednak na planszy tytułowej filmu widnieje czytelna informacja: „© FILM POLSKI MCMLXXVIII” (Film Polski 1978). Zakładając, że osoba projektujaca planszę nie pomyliła się z rzymską numeracją roku produkcji – a jest to bardzo mało prawdopodobne – oznacza to więc, że produkcja filmu w rzeczywistości została ukończona w 1978 roku i taki powinien być poprawny rok produkcji filmu. [FilmyPolskie888]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)





ENGLISH

"From a Night Porter's Point of View"

Polish with English subtitles.

The only Kieślowski's documentary whose protagonist is a negative character. The factory porter from the film is a fanatic of strict discipline, an enthusiast of control and a devotee of public executions, almost a nazi-alike person. His passion is harassing other people – young couples in the park in the evening, truants coming out of the cinema, fishermen who forgot their fishing permission (or do not have it at all), employes who, entering in a hurry, did not clock in. The passion of harassing others is a pertinent characteristics of the protagonist of the timem where intrusions searches and assaults on opposition people were commonly inspired and made with the participation of special services functionaries.

Directed by: Krzysztof Kieślowski
Music by: Wojciech Kilar
Starring: see complete cast listing in Polish section "Obsada" (above)

IMDb (English)
Wikipedia (English)



POL.03.171116
ENG.01.110721


(POL) polski, (ENG) English subtitles,








1 komentarz: